Приступ особа са инвалидитетом
Саслушање особа са инвалидитетом
Закон о парничном поступку и Законик о кривичном поступку предвиђају додатна правила за саслушање странке, окривљеног, оштећеног и сведока који је особа са оштећеним слухом или особа која отежано говори.
Када је реч о особи оштећеног слуха питања ће му се поставити писмено, а уколико има отежан говор на питања ће писмено одговарати. Ако се саслушање не може извршити на овакав начин, позваће се као тумач лице које се са сведоком може споразумети.
Обавезна одбрана
Закоником о кривичном поступку предвиђена је посебна заштита особа са инвалидитетом прописивањем обавезног присуства браниоца приликом првог саслушања окривљеног који због хендикепа није у могућности да се успешно брани.
Заклетва
У оквиру кривичног поступка предвиђена су посебна правила за заклињање сведока. Особе које се саслушавају као сведоци а имају оштећени слух потписују текст заклетве, док особе оштећеног слуха које не знају да читају и пишу заклињу се уз помоћ тумача.
Када је реч о особама са оштећеним видом председник већа чита текст заклетве коју затим понавља сведок.
Закон о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом
Закон о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом („Сл гласник РС бр. 33/2006 и 13/2016“).
Закон, пре свега, дефинише ко су „особе са инвалидитетом“, шта се сматра под појмом „дискриминације“, а шта је „дискриминаторско понашање“. Такође, закон дефинише „органе јавне власти“ и које су све њихове обавезе у погледу забране дискриминације.
Прописана је општа дискриминација, као и посебни случајеви дискриминације. Ради заштите од дискриминације због инвалидности предвиђена су и посебна правила парничног поступка.
Закон уводи и прекршајну одговорност за правна и одговорна физичка лица која поступе супротно одредбама овог закона које забрањују дискриминацију због инвалидности. Предвиђено је и низ мера за подстицање равноправности особа са инвалидитетом.